Miesta, kde sa dá zorganizovať obrad aj hostina na jednom mieste sa bookujú rok a pol až dva roky dopredu.
Úver alebo postupné sporenie na svadbu
Keď už máte váš svadobný rozpočet pevne stanovený a všetky položky na ňom do detailov premyslené, zamyslite sa nad tým, akým spôsobom budete váš veľký deň financovať.
"Najčastejšie sa stáva, že pár nevie alebo jednoducho nechce povedať sumu, ktorú je ochotný investovať do svadby. Väčšinou je to totiž prvá väčšia akcia, ktorú spoločne organizujú. Nemajú predstavu, koľko čo stojí a boja sa povedať nejaký strop. Niekedy je ten proces, kým sa dostaneme k finálnemu rozpočtu náročnejší," hovorí Tatiana Stempelová zo svadobnej agentúry Wedday.
Najskôr sa porozprávajte s rodičmi, či by boli ochotní na vašu svadbu prispieť. Niektorí rodičia sú predvídaví a už v detstve otvoria deťom druh sporenia určený presne na tieto situácie. Ak však rodičia nemajú finančné možnosti podieľať sa na svadobnom rozpočte, budete si musieť poradiť sami.
Nenechávajte si plánovanie svadby na poslednú chvíľu a začnite s ním čo najskôr po zasnúbení.
"Záleží od náročnosti páru. Ak chce mať niekto vychytenú lokalitu - obľúbené sú kaštiele, kde sa dá zorganizovať obrad aj hostina na jednom mieste - bookujú sa rok a pol až dva roky dopredu," hovorí Tatiana Stempelová, majiteľka svadobnej agentúry Wedday.
Z finančného hľadiska je to úplne rovnaké. Aby ste bez stresu zvládli pokryť všetky finančné výdavky, mali by ste si začať na svadbu sporiť približne rok a pol pred vašim veľkým dňom. Založte si na tento účel sporiaci účetv banke, na ktorý budete posielať približne 20 % vášho spoločného zárobku.
Postupné sporenie na svadbu je rozumné riešenie. Ak si však nestihnete našetriť, môžete si pomôcť a časť svadobných výdavkov dofinancovať spotrebným úverom. Výhodou bezúčelových spotrebných úverov je, že sú dostupné okamžite. Nemusíte dokladovať účel, na ktorý si ho beriete. Vopred si však zodpovedne naplánujte, akú čiastku si chcete požičať, pretože úver budete následne splácať v mesačných intervaloch.